تبلیغات
"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd"> ❤ ❤عشق نـפּـشتـہ هایۓ براۓ خدا ❤ ❤ - سیره مومنان در حفظ آبروی مومن
❤ ❤عشق نـפּـشتـہ هایۓ براۓ خدا ❤ ❤

بارالهــــــــا ... گاهی میان وسعت دستان خالی ام حس می كنم تمام دار و ندارم نگاه توست ...

محمد بن فضیل گوید : به امام موسی كاظم علیه السلام عرض كردم :‌قربانت گردم ، درباره یكی از برادرانم خبری به من رسیده است كه در شأن او نیست از خود وی پرسیدم انكار كرد، در صورتی كه گروه موثّقی آن را به من اطلاع داده است .
لطفا به پاسخ حضرت توجه بفرمایید
فرمود : ای محمد چشم وگوش خود را نسبت به برادرت تكذیب كن ، اگر پنجاه نفر پیش تو قسم بخورند و علیه برادرت گواهی دهند ، ولی برادرت خلاف آن را بگوید گفته وی را تصدیق و آنها را تكذیب كن و نباید چیزی را كه باعث سر شكستگی اوست و به آبرو و حیثیّت او لطمه می زند در مورد او منتشر كنی زیرا در این صورت جزء كسانی هستی كه خدا درباره آنان فرموده است :
« آنان كه دوست دارند کار زشتی درباره مؤمنین فاش گردد برای آنها در دنیا و آخرت عذاب دردناكی است »


احترام مومن بالاتر از احترام كعبه

حفظ آبروی مردم بویژه مومنان، از ارزش والایی در پیشگاه الهی برخوردار است. مطابق روایت: “المومن اعظم حرمه من الكعبه”(1) احترام مومن از احترام كعبه نیز بالاتر است. حفظ آبروی مومن به قدری اهمیت دارد كه خداوند در پاره‌ای اوقات، خطاهای انسان مومن را از ملائكه نیز پوشیده می‌دارد. البته این هنگامی است كه ما حدود الهی را شناخته و حقوق او را رعایت كنیم، تا پیش او وجیه و آبرومند شویم، آنگاه او آبروی ما را پیش فرشته‌ها هم حفظ می‌كند. اگر یك وقتی پای ما لغزید، نمی‌گذارد آن ملائكه هم بفهمند! چه رسد به دیگران، حتی وجود مبارك پیامبر اعظم؛ چه آنكه در روایت آمده است: وجود مبارك رسول گرامی(ص) نقل می‌كند كه من به خدای سبحان عرض كردم در قیامت، بررسی اعمال امت مرا به من واگذار كن كه اگر در بین آنها كسانی بودند، لغزشی داشتند، آبروی من پیش انبیای دیگر نرود. “ان علینا حسابهم”(غاشیه/26)، جواب آمد: “من اعمال برخی از اینها را خودم به عهده می‌گیرم، بررسی می‌كنم كه حتی تو هم متوجه نشوی! كه اگر اینها لغزشی داشتند، آبروی اینها پیش تو هم نرود”(2.)
اینها همه نشان از اهمیت و ارزش بالای آبرو و حرمت مومن، بعنوان خلیفه خدا در زمین دارد. عزت و حرمت مومن از جانب حق تعالی به او عنایت شده است: “لقد كرمنا بنی آدم”(اسرا/70) و همین امر سبب ارزش والای آن است، از این رو تعدی به آبروی دیگران جزء گناهان كبیره محسوب شده و از طرف خداوند وعده عذاب الیم داده شده است. در آیات قرآن ربا بعنوان جنگ و محاربه با خدا و پیامبر تعبیر شده است، اما با این حال در روایت نبوی آمده: “ربا هفتاد و سه قسم است ... و بدتر از همه رباها، تجاوز به آبروی مسلمان است”(3.)
در آموزه‌های اسلامی، حقوق بشر و حق الناس تنها در جسم و جسد و اموال او خلاصه نمی‌شود و حفظ آبرو در كنار حفظ مال و جان دارای اهمیت است. پیامبر اكرم(ص) می‌فرمایند: “همه چیز مسلمان، از مال، آبرو و خونش بر مسلمان دیگر حرام است و حتی می‌توان در برخی موارد از مال و جان گذشت تا آبرو و حیثیت مومنی حفظ شود”(4)

و نیز
از حضرت علی (ع) روایت شده: “مال خود را به كسی كه برای تو از آبرویش (مایه) گذاشته است، ارزانی دار، زیرا هیچ چیز با بخشیدن آبرو برابری نكند”(5.) امیرمومنان (ع) مقدار پنج وسق (حدود پنج بار) خرما برای مردی فرستاد. آن مرد شخصی آبرومند بود و از كسی تقاضای كمك نمی‌كرد، شخصی در آنجا بود به حضرت گفت: “آن مرد كه تقاضای كمك نكرد، چرا برای او خرما فرستادی؟ به علاوه یك وسق برای او كافی بود. حضرت به او فرمود: “خداوند امثال تو را در جامعه ما زیاد نكند، من می‌دهم، تو بخل می‌ورزی، اگر من آنچه را كه مورد حاجت او است، پس از درخواست او به او بدهم، چیزی به او نداده‌ام، بلكه قیمت آبرویی را كه به من داده، به او داده‌‌ام. اگر صبر كنم تا او درخواست كند، در حقیقت او را وادار كرده‌ام كه آبرویش را به من بدهد، آن رویی را كه در هنگام عبادت و پرستش خدای خود و خدای من، به خاك می‌ساید.

متاسفانه بعضا شاهد هستیم كه در جامعه اسلامی، به این مهم چندان توجهی نمی‌شود. گاهی مشاهده می‌شود كه بعضی افراد برای لگد كردن سهوی كفشی به این خاطر كه حق‌الناسی بر گردنشان نماند، از صاحب كفش تقاضای عفو می‌كنند، اما به راحتی آبروی دیگران را لگدمال می‌كنند و اصلا احساس گناه نمی‌كنند. به عنوان نمونه، در یك هیات مذهبی و در جمعی كه متشرع به آداب دینی هستند، شخصی بعد از تلاوت قرآن بدون توجه و التفات، قرآن را روی زمین می‌گذارد، در این حال شخصی كه داعیه احترام به كلام خدا و كتاب وحی دارد، با لحنی توهین‌آمیز و عباراتی سخیف، شخص خاطی را مورد عتاب قرار داده و قرآن را از روی زمین بر می‌دارد و آن شخص را در میان جمع، تحقیر می‌كند و به خیال خود با آن رفتار، از ساحت قرآن دفاع نموده است، در حالی كه روح مومنی را آزرده و آبروی وی را خدشه‌دار كرده است و متوجه نیست كه اگر قرآن دارای مقام و منزلت است، آبروی مومن نیز ارزشی والا دارد. امید است افراد جامعه با عنایت به جایگاه والای مومن و ارزش و اهمیت بالای حفظ آبروی مومن، بیش از پیش نسبت به این مهم اهتمام ورزند.

نوشته شده در یکشنبه 8 آذر 1394 ساعت 07:37 ب.ظ توسط ᗰᗩᖇᎩᗩᙢ نظرات | |


کد آهنگ - سیب سفید | سبزوار - شیشه دکوراتیو - رستوران - آموزشگاه - جشن تولد - سلامت - دکوراسیون مغازه - تک تاز بلاگ